Ozdoby z opłatka

404574466 848364667294841 2479927818779998167 nW listopadzie br. nasi uczniowie brali udział w Programie NIKiDW „Lekcja w Twórcą Ludowym” realizując projekt „Tajemnica Anielskiego chleba – ozdoby wycinane z opłatka”.

Twórczyni Ludowa, Pani Ewa Mitowska, przeprowadziła cykl spotkań warsztatowych, na których uczniowie, poznając tradycje związane ze Świętami Bożego Narodzenia, uczyli się wykonywać ozdoby z opłatka. Ozdoby takie są niezwykłym zjawiskiem w polskiej plastyce obrzędowej. Tworzenie ich to zanikająca umiejętność. Tradycja wycinania ozdób z opłatka, mających przede wszystkim charakter obrzędowy, znana była w wielu regionach naszego kraju. Najpiękniejsze z nich i najbardziej misterne, powstawały na Podlasiu. Nawiązanie współpracy z Twórcą Ludowym, który zajmuje się unikatową w skali kraju działalnością artystyczną jaką jest tworzeniem ozdób z opłatka, to bardzo cenne doświadczenie. Dzięki warsztatom, mamy nadzieję, ta zanikająca umiejętność, mająca piękne zakorzenienie w tradycji ludowej, znów zacznie gościć w domach, szkołach. Nasze ozdoby, wykonane podczas warsztatów, można będzie obejrzeć na wystawie w Muzeum Lat Dziecięcych Prymasa Tysiąclecia w Zuzeli. Warsztaty i wystawa staną się  szansą na to, aby ozdoby z opłatka wróciły do świątecznej tradycji.

 O pierwszym spotkaniu pisaliśmy już na tej stronie, relacje z kolejnych spotkań można zobaczyć  TUTAJ oraz TUTAJ

 

logo nikidw 1 2

Zrealizowano w ramach Programu Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi „Lekcje z Twórcą Ludowym” ze środków Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Kontakt

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy

im. ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Zuzeli

Zuzela 51, 07-322 Nur

Telefon: 86 277 44 04

Fax:        86 277 44 04

Email:    sosw_zuzela@op.pl


Inspektor Ochrony Danych:
Joanna Trusińska -biuro@inbase.pl

Klauzula informacyjna - RODO

Deklaracja dostępności